Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Świecące wybrzeże Tasmanii.
Świecące wybrzeże Tasmanii.
17 III 2017, 07:56:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Niedawno w Zatoce Preservation, na wybrzeżu Tasmanii można było zaobserwować fale o świecącej, niebieskiej poświacie.
Może się to wydać dziwne i można się doszukiwać jakichś niezwykłych przyczyn. Prawdą jednak jest, że to piękne zjawisko może oznaczać problemy dla tego obszaru. Niebieska poświata powstała bowiem przez zakwit bioluminescencyjnego mikroskopijnego planktonu – Noctiluca scintillans - który zaburza równowagę ekologiczną tego obszaru. Te świecące algi rozwijają się w w wodach o obniżonej zawartości tlenu.
Podobna sytuacja miała miejsce w 2014 w Morzu Arabskim. Odkryto wtedy, że rozkwit Noctiliuca scintillas powoduje zanik okrzemek, które są pierwszym elementem łańcucha pokarmowego. Ta zmiana mogła powodować zmiany w całym łańcuchu pokarmowym, łącznie z rybami, które zjada człowiek. Mogło to zatem wpłynąć negatywnie na regionalne łowiska i w dłużej perspektywie na zdrowie około 120 milionów osób żyjących w wy brzeżnej części tego regionu.
Obecnie naukowcy próbują przyjrzeć się tym świecącym algą w Zatoce Preservation.
Wiadomo, że algi bezpośrednio nie są szkodliwe dla człowieka, chociaż mogą powodować podrażnienia skóry. Wiadomo również, że Noctiluca scintillans mogą świecić także na zielono lub czerwono.

Fot.Sarah Kubank

Źródło: livescience.com
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne